Härryda Björröd 1:211

Obebyggd industrifastighet i utmärkt logistikläge i Landvetter. Ägs och drivs i JV-samarbete med Göteborgsbaserade Gotaholm Fastigheter. Den totala fastighetsytan uppgår till ca 9 500 m², varav ca 5 000 m² beräknas kunna bebyggas med uthyrningsbar yta. Utvecklingen av fastigheten tar vid omgående och dialoger med potentiella hyresgäster pågår.

  • Kommun Härryda
  • Område Björröd
  • Typ Lokal
  • Status Ledig
  • Yta Ca. 9 500 kvm
  • Uthyrningsbar ytaCa. 5 000 kvm

Obebyggd industrifastighet i utmärkt logistikläge

Obebyggd industrifastighet i utmärkt logistikläge

Fastigheten är belägen i Björröd, strax väster om Landvetter Flygplats. Närheten till både flygtrafik och flitigt trafikerade riksväg 40 är en av de riktigt stora potentialerna i projektet.

Potential om cirka
5 000 m² lokalyta

Potential om cirka 5 000 m² lokalyta

Möjlighet till utveckling - på direkten

Möjlighet till utveckling - på direkten

– Björröd 1:211 är den enda obebyggda fastigheten i området som har en antagen detaljplan. Det innebär att vi kan påbörja byggnation efter beviljat bygglov, vilket ger oss en enorm konkurrensfördel, säger Jonas Skingley, VD Skeppsviken.

Kontakt

Kontakt

Max Larsson
Projektledare

Max Bengtzén

Skeppsviken Fastighets AB

010-498 42 08